تبلیغات
مرجع تخصصی بازی
فقط بازی

پیام مدیر

هر چی از دنیای گیم بخوای اینجاست!

نویسندگان

مطلب101

کابوس آمریکایی- نقدی کوتاه بر بازی Alan Wake: American Nightmare

نویسنده : ehsan golnabi - در : جمعه 5 خرداد 1391

آلن ویک یک بازی انحصاری برای پلتفرم X360 بود(هرچند به تازگی برای PC هم منتشر شده) که در زمان انتشار خودش توانست تمامی انتظارهایی که از یک بازی وحشت می رفت را برآورده کند و حتی پیشرفت های چشمگیری در این سبک به وجود آورد. ولی همزمان با انتشار این بازی بازی بزرگی مثل سرخپوست مرده رستگاری به بازار آمد تا این بازی به فروش خوبی دست پیدا نکند و باعث دلسردی ناشر بزرگ مایکروسافت شد به طوری که دیگر قید این بازی را بزند و به دنبال ساختن نسخه ی دوم آن نباشد. بعد از آن چندین بسته ی ضعیف قابل دانلود عرضه کردن بدون اینکه کوچکترین تغییری در داستان این بازی به وجود بیاورند و باعث ناامیدی طرفداران این بازی شدن تا امسال که بازیه آلن ویک کابوس امریکایی در سایت VGA معرفی شد اما سازنده آن برای تکرار نشدن شکست چندسال پیش آن را بر روی XBL عرضه کرد. این کار برای جذب مخاطب انجام گرفت ولی آلن ویک کابوس آمریکایی همان آلن ویک قبلی با تغییراتی بسیار کم است که فقط داستانی مجزا دارد و گیم پلی بهتر از قبل.

-

داستان:

داستان این بازی مربوط به ۲ سال بعد از نسخه ی اول آن می باشد. آلن هنوز در آن دریاچه ی نحس گرفتار بوده و تمامی خانواده اش اورا مرده حساب می کنند. تنها کسی که امید دارد او زنده باشد دوستش بری بوده است. اما داستان ربطی به شماره قبلی آن ندارد و فقط در انتهای بازی کمی به داستان شماره ی قبل اشاره می شود. کلید داستان بر روی یک شوی تلوزیونی به نام شب خوش می چرخد که آلن باید با دشمن کثیف خود یعنی همزاد خویش اقای اسکارتیچ مبارزه کند. برخلاف نسخه ی قبل و مکان های آن بازی در اریزونا روایت می شود اما هنوز برخی از عناصر اصلی نسخه ی قبل در آن روایت می شود مثل سیستم قوی و بسیار کارامد پیدا کردن متن ها که باعث شناختن شخصیت های داستان قبل  می شود. اما درکل داستان ربط زیادی به نسخه ی اول آن ندارد و این ضربه بزرگی بر پیکره ی بازی زده است.

-

-

بازی کننده در طول بازی با سه بخش روبه رو می شود که طراحی هنری خوبی دارند و برخلاف نسخه ی قبل که محیطها خطی بودند و آزادی عمل زیادی نداشتن می توان به راحتی در فضای وسیع آن گم شده و در هرکدام از آن ها یک قسمت از داستان بازی را دنبال و تمام کنند. یکی دیگر از مشکلات نسخه ی قبلی جذاب نبودن و یکنواختی پس از مدتی می شد که خوشبختانه سازندگان خلاق بازی با وارد کردن چیزهایی در گیم پلی بازی مانند بازگشت به مکان های قبلی از تکراری شدن دوباره گیم پلی جلوگیری کردند. یکی از ضعف های دیگر نسخه ی اول بخش مبارزات و اکشن آن بود که با وارد کردن سلاح های خوب و مختلف از بروز این ضعف ها در نسخه ی دوم جلوگیری کردن. اما همانطور که می دانید در بازیی که مهمات زیاد باشد دیگر المان های ترسی وجود ندارد و باعث از بین رفتن حس ترس می شود که باعث راحت شدن این بازی هم شده است. همانطور که گفته شد داستان ربطی به نسخه ی اول ندارد و از کیفیت و گیرایی خوبی برخوردار نیست. سازندگان برای هرچه بیشتر جذاب کردن این عنوان با اضافه کردن بخش هایی مثل حالت آرکید جذابیت بیشتری به بازی داده اند. پایه ی این بخش این است: بکش و امتیاز بگیر! البته پیدا کردن اسلحه های جدید در این بخش باعث بهتر شدن و جذابتر شدن بازی شده است و درکل سازندگان در پیاده کردن این بخش موفق بوده اند.

-

-

یکی از ضعف های بزرگ نسخه ی اول دروغ سازندگان بازی بود به این طور که گرافیک نهایی در حد گرافیک نمایش داده شده در نمایشگاه ها نبود. رزولوشن نه چندان خوب باعث شد نتواند در حد اصلی خود ظاهر شود. اما رمدی بعد از گذشت چندسال با کارهای مفیدی مثل بالا بردن رزولوشن و عوض کردن جو و اتمسفر آن و اوردن یک محیطی تقریبا رنگی باعث عوض کردن محیط و جو بازی شده است.

-

-

در بخش موسیقی و صداگذاری این عنوان متفاوت عمل کرده است. در بخش موسیقی این بازی حرف ندارد و به خوبی میتواند حس ترس را به وجود آورد ولی دیگر بخش های بازی باعث از بین رفتن حس ترسی می شود که موسیقی بازی به وجود می آورد ولی در بخش صداگذاری اصلا خوب نیست و می توانست خیلی بیشتر از این بر روی آن کار کرد.
کابوس آمریکایی یک بازی خوب است که برخی از المانهای ان پیشرفت کرده اند و برخی هنوز نامناسب اند. اما می توان این انتظار را از سازندگان داشت که در نسخه ی بعدی این مشکلات را برطرف کنند.

—————————————–

نکات مثبت: پیشرفت خوب گرافیک، موسیقی خوب، آیتم ها و بخش های جدید هیجان انگیز
نکات منفی: صداگذاری پایین و نه چندان جالب، داستان بی ربط به نسخه ی اول، نبود المانهای ترس و شخصیت های ضعیف جدید

گرافیک: ۹
گیم پلی: ۸
موسیقی و صداگذاری: ۷٫۵
داستان: ۷
امتباز کل: ۸

نظرات()
 

آمار و اطلاعات

 امروز :

کل بازدید :

 بازدید امروز :

 بازدید دیروز :

 بازدید این ماه :

 بازدید ماه قبل :

 تعداد کل پست ها :

 آخرین بازدید :

 آخرین بروز رسانی :

متفرقه

نظر سنجی